Kā es nonācu līdz mājai, ko padarīt par viedmāju

Biznesam attīstoties, nonācu pie secinājuma, ka vajag atrast savu vietu, lai telpas nav jāīrē. Tā es atradu šo ēku, kuru izdevās nopirkt, neskatoties uz garo ceļu ar vairākiem īpašniekiem.

Tā ir Latvijas laika māja, 1937. gadā pabeigta. Šajā apriņķī ir vairākas šāda arhitektūras stila ēkas, kas uzceltas daudzmaz vienā laikā. Kāda īsti tā mājas vēsture bijusi, es nemācēšu pateikt, tik daudz, ka saimnieks bijis turīgs, laikam arī ar pašvaldību saistīts. Runājot, ka saimnieks, iespējams, aizgājis bojā kara pēdējās dienās, bet kaut kā īsti gan šī versija nepārliecina. Pēckara gadi mājai kā jau visām mājām tai laikā – sadalīts te tika viss pa dzīvokļiem, zemes tika nogrieztas utt.

laukuiela-2

Es mācījos šeit blakus Raiņa ģimnāzijā, un tad, kad es biju mazs puika, es vienmēr gāju pāri Tirgus laukumam uz mājām. Kaut kā šī māja man vienmēr atmiņās stāv jau no bērnības. Tas tā interesanti, kaut kāda mistika mazliet sanāk, ka tagad pašam šī māja pieder. No savas bērnības pat fasādes krāsu atceros tādu pašu, bet oriģināli tā bijusi zilganpelēka, un tādu es to plānoju atjaunot. Man ir arī skices, kā to fasādi taisīt. Es gribu saglabāt māju tādā stilistikā, kāda tai bija, nedaudz to uzfrišinot, lai būtu ērtāk un labāk. Katrā ziņā nevienu brīdi nav bijis plāns pārbūvēt un apšūt ar dēlīšiem.

Par to, ka šajā mājā man būs automātika, man bija skaidrs jau pašā sākumā. Pirmais impulss bija saules baterijas. Es jau iepriekš ņēmos ar visādām saules sistēmām, tai skaitā savai dzīvesvietai esmu uzstādījis saules kolektorus jau kādu laiku atpakaļ.

Saules baterijas bija tāds ļoti mērķtiecīgs projekts. Es izdomāju, ko man vajag, un tad skatījos, vai kāds to pasaulē ir uzražojis. Atradās viena slovāku rūpnīca, kur tieši ražoja plakanos vakuuma kolektorus, uzmeklēju Daini Millersonu SIA “Taupi”, kurš tad arī visu kārtoja, lai notiktu pēc manas ieceres. Mēs ilgi strādājām, es esmu mazliet izgudrotājs, tāpēc viņu tehniķi mani uzskatīja par mazliet traku. Beigās viņi pēc tam man zvanīja un prasīja, kā man viss strādā, brauca skatīties. Izrādās, ka bija interesanti arī viņiem. Galu galā mēs tā veiksmīgi sadarbojāmies, es pats izstrādāju kronšteinu sistēmas, un viņi atkal savus kolektorus, un pēc tam es tos nopirku, turklāt par ļoti labu cenu. Tā tās inovācijas man arī notiek. Starp citu, vairāk par šo projektu lasāms šeit.

Tā es to biju iesācis ar tām automātikas, energotaupīgām lietām un tādu optimizāciju, ar kuru mūsdienu tehnoloģijas var palīdzēt ērtāk un labāk dzīvot. Jaunās mājas idejā viss lielā mērā balstās kaut kādā taupībā, jo šeit bija izlemts ikdienā strādāt, un gribējās, lai viss ir ļoti ērts, parocīgs, ar dažādām sistēmām. Loģiski bija, ka, šeit taisot remontu, gribēju, lai jaunajā mājā viss ir maksimāli automatizēts un māja ir integrēta, lai tā ir tāda viedā māja – viedmāja.

Sāku ēku remontēt no pašas augšas. Sataisīju jumtu – tas palika vecais, jo bleķis labs un viss kārtībā. Tad mēs tā arī gājām tālāk no augšas, un viss pārējais ir principā no jauna uztaisīts. Otrajā stāvā līdz mūrim viss bija nost, ar visām pārsedzēm tur viss bija tukšs. Sākumā visi ķieģeļi no krāsns bija pa zemi, grīdas visas no jauna liktas – te bija tādas vanniņas grīdas vietā. Tad nu tur jau visu vajadzēja no jauna uztaisīt. Par to, kā tas notika, uzrakstīšu jau kādā no nākamajiem ierakstiem.

Ceļš uz to, kā tiek ieviesti risinājumi jaunajā mājā, ir diezgan dažāds. Dažreiz tas notiek diezgan spontāni, kad ir iedvesma un resursi – kad viss tā sakrīt, lai sanāktu. Man īsti nav tāda dzelžaina plāna. Izejot no tā lielā mērķa viss ir sācies, un tad pakāpeniski viskaut ko ieviešu, lai to sasniegtu. Kā jau minēju iepriekš, man jau no bērnības visas šīs tehniku lietas ir bijušas asinīs, tāpēc es to varu darīt. Liels potenciāls ir izzināt. Man patīk izpētīt, izzināt, saprast kas ir kas, un tad to pielietot pēc mērķa, kuri citreiz nav tieši tie mērķi, kurus domājis pats ražotājs, bet tie ir mani mērķi. To arī cenšos darīt šajā mājā.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Pats sākums, kad visi lielie darbi vēl bija tikai priekšā

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s