Pirmie darbi. Fundamentālās lietas

Māju nopirkām aptuveni pirms četriem gadiem. Iesākām ar fundamentālām lietām. Tā ideja jau uzreiz bija, ka šeit būs modernas tehnoloģijas ar laiku ieviestas, taču tas ceļš no sākuma ir, ka ir jāsabūvē tas, kas nu ir jāsabūvē, lai tā māja vispār turas kopā – lai netek jumts un viss pārējais ir savests kārtībā, lai ir silts un ērti. Tad jau tālāk visu to var modernizēt ar automātikām.

Sāku tātad ar pamatlietām. Pirms tam šī māja bija ar sauso kanalizāciju, ūdens iekšā nebija, bet to vajadzēja nest no akas. Tāda riktīga lauku māja uz Lauku ielas pilsētas centrā. Tad es noskaidroju, ka šeit tuvumā ir siltuma trase. Ievilkām mājai apkuri, arī ūdeni un kanalizāciju. Salabojām jumtu un bēniņus, visas nesošās lietas. Sakārtojām visas svarīgās lietas, un tas tad arī bija pats sākums. Lai arī bija jāsāk ar fundamentālajām lietām, doma par mājas efektivitāti nenāca pēc tam, bet jau bija sākumā kā viens no galvenajiem uzstādījumiem.

laukuiela-8
Tikt pie apkures un ūdens nebija nemaz tik vienkārši

Logi bija vieni no beidzamajiem, apkure arī kaut kā līdzīgi aptuveni tai pašā laikā tika sakārtota. Man bija diezgan skaidrs, kādus logus gribu un tad vienkārši skatījos, kas un ko ražo. Gribējās koka, jo tas tomēr ir autentiski. Viss tas skats gan ārējais, gan iekšējais ar tādiem uzreiz cits. Noskaidroju, kādas ir iespējas, izplānoju krāsas, dizainu un galu galā pasūtīju pie Staļiem. Tas bija mums tāds veiksmīgs darījums, un viņi tiešām malači, izpildīja visu, kā es gribēju. Tie uzstādījumi man bija tādi konkrēti ar noteiktu pakešu, stikla veidu – lai ir trīs stiklu paketes, ar stikla absorbciju, lai saules stari nesilda telpu. Tagad jau visi liek tā un pašsaprotami, bet vēl pirms diviem, trim gadiem tas bija diezgan wow.

Gribēju optimizēt apkuri, jo šeit pievilktā ir pilsētas, kas ir dārga. Lai to izdarītu, vajag ļoti precīzi zināt laikus, nočekot, kas ir telpā vai nav. Fiksēt visu to darbības dinamiku, piemēram, ja logi ir atvērti, tad telpu nesilda, aizvērti – silda. Tāpēc gan logos, gan durvīs ir iestrādāti devēji. Viss tas ir, lai padarītu efektīvāku jau esošo apkures sistēmu. Tā gudrība vistiešāk saistīta ar devēju daudzumu un programmatūru.

Devējus es iestrādāju jau uzreiz logos pie montāžas, bet to var izdarīt arī pēc tam. Es runāju ar logu ražotājiem, vai tas būs iespējams, noskaidroju, kāda ir loga konstrukcija, kurā vietā varēs ieurbt, un vienojos, ka es to izdarīšu pats. Iespējams, ka ir kādas logu konstrukcijas, kurām ražotājam vajadzētu paprasīt, lai devējus iemontē logā jau uzreiz. Tas jau tad pēc specifikas ir jāskatās, kas ir iespējams. Arī logu ražotāji par šādu vajadzību nav pārsteigti, par šādu vēlmi vienkārši ir jāpajautā.

img_8516
Tā izskatās devēji pirms to iestrādāšanas

Manā gadījumā to varēja izdarīt pie logu montāžas. Tas viss notiek ļoti vienkārši – jāizurbj stenderē caurums un tajā ieliekas devējs, bet otrā pusē pie loga ailes ir magnētiņš. Devējs fiksē loga stāvokli gan esot atvērtam pilnībā, gan vēdināšanas režīmā, un šādi devēji ir iestrādāti katrā loga vērtnē. Man ir apsardzes devēji, bet pieejami ir dažnedažādi. Es esmu izvēlējies herkona sistēmu, kas ir bezkontakta un darbojas uz magnētiskā principa. Tiem iekšā ir hermētisks herkona slēdzis, kas ar magnētu tiek saslēgts. Vienkārši sakot tas ir slēdzis, bet bez saskarsmes. Tādi paši devēji ir iestrādāti arī durvīs. Devēji ļauj fiksēt to stāvokli un šo informāciju izmantot pēc vajadzības. Līdz ar to mēs tagad, piemēram, varam redzēt, vai darbā kāds ir aizmirsis logu aizvērt. Ja tā ir, tad atnāk ziņa, ka logu vajag aiztaisīt. Arī liekot signalizāciju var izmest kļūdu, ka nevar uzlikt, kamēr nav aiztaisīti logi. Šos uzstādījumus var arī pielāgot, piemēram, vasaras laikā ļaujot logus arī atstāt vaļā, lai vēdinātu telpas. Var izvēlēties dažādus kritērijus – kāda ir diennakts temperatūra, cik daudz tur spīd saule, kāds vējš ir laukā – piemēram, ja ir liels vējš, tad ir rekomendācija logus aizvērt ciet.

img_8511
Logi ar iestrādātiem devējiem

Tas starts bija tā to visu izdarīt, lai tās pamatlietas strādā. Tikai pēc tam var tā lēnāk iet uz priekšu uz dažādām idejām. Pirmie divi gadi bija tāds ļoti intensīvs periods. Tas laiks skan varbūt arī ne tik ātrs, bet tas bija tikai tā iespējams, ņemot vērā visas paralēlās darba lietas un attiecīgi brīvo laiku, ar tā laika biznesa atrašanos vietu vienviet un mājvietu citur, un šī māja bija visam tam pa virsu. Principā vajag darīt tās lietas ātrāk, lai tās ātrāk darbojas. Tas tāds mans ieteikums citiem. Saspringstiet un dariet ātrāk!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s