Gudrai mājai, gudras žalūzijas jeb darbi pabeigti

Tas nu beidzot ir izdarīts – žalūzijas uzliktas, motori pielikti, viss saprogrammēts un ikdiena ērtāka! Kā jau tas dzīvē mēdz notikt, visādas aizķeršanās, kā arī uzstādīšana prasīja zināmu darbu, kas ne vienā dienā izdarāma. Man tas bija samērā garš process, jo liku visu pats un visā arī ļoti iedziļinājos, bet tagad esmu pabeidzis un varu padalīties ar saviem secinājumiem un ieteikumiem.

IMG_5668

Ar ko tad vajadzētu sākt? Ir nepieciešams sagādāt visas nepieciešamās komponentes, lai vispār ir, ko uzstādīt. Lai viss ir pilnā komplektācijā – žalūziju ruļļi, motori, slēdži, kontrolieri utt. Manā gadījumā to visu vajadzēja 10 logiem trijos dažādos izmēros. Kad viss tas ir sagatavots, ir vēlams pamērīt, vai nav radusies izmēros kāda kļūda.

Skrūvējot kronšteinus, ir būtiski skatīties pēc palodzes līmeņa. Bieži vien žalūzijas līmeņo pēc griestiem, loga vai tamlīdzīgi, bet ir jāņem vērā tas, ka, nolaižot lejā, visredzamākā būs tieši žalūzijas apakšējās malas attiecība pret palodzi. Citreiz gan žalūzijas iet pāri palodzei un tad to neredz, bet manā gadījumā iet precīzi līdz palodzei. Ja par to aizmirstu, beigās izrādītos, ka viss ir diezgan šķībi.

Vēl var gadīties tāds moments, ka uzstādot žalūziju rullis neliekas īsti precīzs – nolaižot viena mala šķiet augstāka, bet otra zemāka. Es ar šādu niansi saskāros diviem ruļļiem, bet to var vienkārši novērst. Nolaižot žalūziju uz leju un pēc tam ceļot uz augšu, tā mala, kas ir augstāka, ir nedaudz jāpietur, pieliekot svaru, un tā iztaisnojas. Nevajag pārspīlēt ar spēku. Pēc tam, kad žalūzijas ir taisni uzrullētas, vajag ļaut tām kādu dienu mierīgi pastāvēt. Vēlāk viss funkcionē lieliski un nevajag domāt, ka ražotājs ir uztaisījis brāķi.

Patīkami pārsteidza, ka motoriem ļoti precīzi strādāja gala slēdži. Tie ir iebūvēti motoros un nosaka gala pozīcijas, par kurām tālāk žalūzija nekad negriezīsies gan augšā, gan lejā. Fiksēto augstumu precizitāte ir līdz pat mm.

Grūtāk bija ar kontrolieriem (manā gadījumā tie ir Somfy animeo KNX kontrolieri) un ar pašu programmēšanu. Ar to nācās mazliet cītīgāk paņemties. Saskāros ar vienu interesantu faktu – žalūziju atvērumu var programmēt arī pēc procentiem. Piemēram, aizvērt žalūzijas par 30 %. Lai to varētu uzprogrammēt, kontrolierim ir ļoti precīzi jāzina, cik ilgā laikā notiek pilns aizvērums un atvērums atsevišķi – cik ilgā laikā žalūzija no galēji augšējā punkta nonāk līdz galēji apakšējam un otrādi. To var vienkārši nomērīt ar hronometru, kas ir katrā viedtālrunī, un pēc tam ievadīt šos datus kontrolierī. Jānomēra un jāievada dati ir par katru žalūziju. Pēc tā procentuāli no pilnā laika tiek aprēķināts, cik ilgi motoram ir jāstrādā, lai žalūzija būtu atvērta par, piemēram, 60 %. Saistībā ar šo radās viens apstāklis, kas ikdienā pēc tam vairs nebūs aktuāls, bet programmējot sagādāja grūtības.

Sākumā testējot, notiek intensīva žalūziju atvēršana un aizvēršana, tāpēc motori maina savu temperatūru un uzsilts (jāatzīmē, ka tā notiek ar pilnīgi visiem motoriem pie noteiktas intensitātes). Līdz ar to nedaudz mainās ātrums, un mērījums siltam motoram atšķirsies. Tā var būt ir tikai sekunde, tomēr augstuma ziņā tie var būt pat 5 cm. Kalibrējot jāpievērš atsevišķa uzmanība arī šim faktoram, jo citādi uzstādītais augstums var atšķirties no iecerētā. Ja ikdienā tas neko neietekmēs, tad uzstādot un kalibrējot, tas bija pārsteiguma moments, jo nevarēju saprast, kur ir kļūda un kāpēc nesanāk tik precīzi, kā gribu. Ja no tā grib izvairīties un panākt absolūtu precizitāti, tad ir jāizvēlas citi motori, kas dod atpakaļsaiti par savu pozīciju uz kontrolieri. Somfy tādu risinājumu piedāvā, bet tie ir nedaudz dārgāki par manis izvēlētajiem.

Manā gadījumā žalūzijas var darbināt trīs veidos – ar slēdžiem, ar pulti un ar viedierīcēm.

DSC00972

Slēdži ir Somfy ražotie bezvadu slēdži. Tiem ir smuks dizains – tie ir plāni un ļoti estētiski. Slēdžus var pielikt jebkur, un nav obligāti jāliek pie pašiem logiem. Vienai žalūzijai var pievienot arī vairākus slēdžus, kā arī vienam slēdzim var pievienot vairākas žalūzijas un tās darbosies sinhroni. Man pašam slēdži nav visām žalūzijām, bet tikai 4, kurām uzskatīju, ka tie būs nepieciešami.

Otrs variants ir centrālā pults Telis 16, kas ir vizuāli līdzīga TV pultij. Sev esmu izvēlējies 16 kanālu pulti, bet ir pieejama arī standarta vienkāršāka pults tikai vienai žalūzijai. Ar savu es varu vadīt 16 dažādus scenārijus – sākot ar atsevišķu žalūziju vēršanu un beidzot ar žalūziju grupām. Piemēram, nolaist tikai trīs žalūzijas vai visas līdz kādai noteiktai pozīcijai. Reizēs, kad tā noklīdusi vai atrodas pārāk tālu, noder iepriekš minētie slēdži.

Slēdžiem un pultij pogas ir ļoti līdzīgas. Ar tiem var žalūzijas nolaist, pacelt, un ir vidējā poga MY, kas ļauj ieprogrammēt kādu noteiktu žalūziju stāvokli. Es esmu iestatījis vienu ērto žalūziju augstumu un šo priekšrocību izmantoju. Katrai no žalūzijām ir iespējams iestatīt biežāk lietojamo pozīciju, un tad vadot visas žalūzijas kopā kā vienotu grupu, piespiežot uz pults MY, tās vienlaikus atveras vai aizveras līdz noteiktajam augstumam, kas katrai žalūzijai var būt cits.

Trešā vadības iespēja ir kāda no viedierīcēm – dators, planšete, telefons. Kura ir ērtākā, to tad var arī izmantot. Šeit iespējas ir krietni plašākas. Ir iespējams procentuāli atvērt, kā arī ir redzama esošā pozīcija, jo tiek nodrošināta atpakaļsaite. Tas ir noderīgi gadījumos, kad esmu ārpus mājas, bet ir situācija, kad vajag redzēt, vai žalūzijas atvērtas vai aizvērtas. Piemēram, rūpējoties par telpaugiem, kuriem ir svarīga gaisma. Žalūzijas šādā veidā var aizvērt un atvērt, arī esot prom, tieši tik daudz, cik nepieciešams, piemēram, tikai līdz pusei. Šeit gan jāņem vērā, ja ir uzstādīta signalizācija, ka jānokonfigurē sistēma tā, lai žalūziju atvēršana vai aizvēršana netiek uztverta kā ielaušanās. Šeit noder tas, ka visi elementi ir sasaistīti vienotā KNX sistēmā, kur tiek norādīts, pie kādiem nosacījumi kaut kas tiek atļauts darīt.

Par vēl gudrāku risinājumu šo padara logu vērtnēs iemontētie herkona sensori, par kuriem jau iepriekš esmu rakstījis. Tie man ir iebūvēti katrā loga vērtnē un, kad logs ir atvērts, nostrādā magnētisks sensors, kas nodod informāciju kontrolierim, kas ir saslēgti ar KNX sistēmu. Visu informāciju, kas ir KNX tīklā, ir iespējams nodot kontrolieriem.

Šajā situācijā logos iestrādātie sensori nodod informāciju kontrolierim, vai logs ir atvērts vai aizvērts. Tas ir nepieciešams, piemēram, tādā gadījumā, kad, logs ir atvērts vaļā, lai vēdinātu telpu. Sāk spīdēt acīs saule, tāpēc žalūzijas tiek vērtas ciet, īpaši neaizdomājoties, ka kāds no logiem vaļā. Parastā situācijā žalūzijas vienkārši vērtos ciet un uzkārtos uz atvērtā loga, kas tomēr gan žalūzijas, gan logu mazliet bojā. Lai tas tā nenotiktu, kontrolieri fiksē loga stāvokli, un, ja tas ir atvērts, ļauj žalūzijai aizvērties tikai līdz loga augšējai malai.

DSC00977

To es esmu īpaši ieprogrammējis. Tas funkcionē arī tad, ja tiek darbināta žalūziju grupa – žalūzija ar atvērto logu vērsies līdz loga malai, bet parējās aizvērsies līdz galam. Tad, kad ir pamanīts, ka logs vaļā, un tas tiek aizvērts, neko nespiežot, kontrolieris saprot, ka tagad logs ir ciet, un komanda tiek veikta līdz galam, žalūziju nolaižot līdz lejai. Tas darbojas arī tad, ja kāds nospiež pogu, lai visas žalūzijas laistos uz leju, bet tajā pašā laikā citā telpā to nepamana un attaisa logu – kontrolieris atkal piefiksē, ka logs ir vaļā un neļauj konkrētajai žalūzijai nolaisties zemāk par malu.

Tāda veida nianses tad arī ir tās, kas viedos risinājumus padara īpaši parocīgus. Kaut kādā ziņā tas viss izskatās teju vai dzīvs, kad nav kaut kādas pogas, bet motori darbojas atbilstoši apstākļiem. Šis bija viens no grūtajiem ceļiem šo visu izdomāt un saprogrammēt (es tam izmantoju LogicMachine), tomēr rezultāts ir tā vērts. Tas piešķir drošību un loģiku. Drošību, jo pasargā no neuzmanības kļūdām un nevar neko sabojāt, bet loģiku, jo iespējami vēl citi darbības scenāriji, ko ar laiku varēs ieviest.

DSC00965

Viss rezultātā darbojās tieši tā, kā bija plānots. Ārkārtīgi forši, un uz to es jau no paša sākuma gāju un nebūtu atkāpies, kamēr viss nav perfekti. Skatoties uz priekšu, vēl ir iespējas. Motori darbojas no kontroliera, kurš saprot KNX sistēmu, līdz ar to es varu pievienot arī citas šai sistēmā bāzētas iekārtas, kas var dot lietderīgu informāciju žalūziju darbināšanai. Piemēram, tā var būt balss vadība, kā arī meteostacija, kuras viena no funkcijām ir mērīt arī saules intensitāti, un šos datus var izmantot, lai ieprogrammētu, ka pie noteiktas intensitātes un leņķa, saules pusē žalūzijas aizveras, piemēram, par 30 %. Šobrīd man tādas nav, bet kaut kad nākotnē plānoju šo sensoru uzlikt. Tas būs izmantojams arī apgaismojuma kontrolei, piemēram, pagalma un fasādes izgaismojumam, kas ieslēdzas, kad satumst. Šobrīd es varu tikai pēc laika ieprogrammēt, kad žalūzijām vajadzētu aizvērties/atvērties.

Arī ar žalūzijām esmu pilnībā apmierināts. Izvēlējos no Alan Deko piedāvājuma aptumšojošas rullo žalūzijas. Plašā audumu izvēle un dažādās atsvaru līstes ļauj sakombinēt tieši tādas žalūzijas, kādas vislabāk patīk un interjerā iederētos. Izgatavošanas process bija ātrs un ar augstu precizitāti. Kvalitāte pavisam noteikti ir cenai atbilstoša.

DSC00975

Par to, vai labāk ir darīt, kā es izvēlējos, un likt pašam vai tomēr uzticēties profesionāļiem, atbilde ir pavisam vienkārša. Ātrāk un daudz vienkāršāk to izdarīs speciālisti, tomēr, ja laiks atļauj un ir interese pašam iedziļināties un nedaudz ietaupīt, tad darīt pašam noteikti ir variants. Likt pašam un to visu programmēt pārsvarā ir interesanti tikai tehnoloģiju entuziastiem, citiem tas noteikti būs vairāk nevajadzīgs apgrūtinājums. To var darīt, bet jāsaprot, vai tiešām tā vērts, ja ir pieejami profesionāļi, kas to var izdarīt bez pūlēm.

Ja pirmās izjūtas pēc uzlikšanas bija “paldies Dievam tas ir izdarīts!”, tad pēc tam jau sekoja arī prieks un priekšrocību novērtēšana. Uzreiz sapratu, ka ir ļoti paaugstinājies komforta līmenis. Jušanās kā civilizētā vietā. Tas ir pavisam citādāk – ienāku telpā un varu darīt ar logiem, ko vien gribu – atvērt vienus vai otrus, vienā vai citā veidā. Nav nekas tāds, kas traucē. Esmu ļoti apmierināts ar rezultātu, jo ērtību līmenis momentā kļuva augstāks, un to sajustu ikviens.

IMG_5655

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s