Mājokļa vadības sistēma izmēģinājuma stadijā

Kad tika pabeigtas visas fundamentālās lietas, varēju sākt domāt arī par to, kā ieviest dažādus gadžetus, optimizācijas risinājumus. Lai būtu drošs, ka nākotnē būs iespējams pieslēgt visas tās elektronikas, ko gribu, visur ir savilkti vadi. Un vadu ir daudz. Iespējams, man šeit ir vairāk vadu nekā vispār dzīvē ir nepieciešams, bet, ņemot vērā, ka viss šeit lielā mērā man ir eksperiments, esmu salicis katram gadījumam arī vadus ar rezervi.

Pakāpeniski atsevišķas lietas esmu jau ieviesis, viss tas pašreiz ir tādā izmēģinājuma stadijā, bet, piemēram, gaismu jau tagad varu ieslēgt un izslēgt ar telefonu. To gan vairāk uzstādīju tāpēc, ka tad, kad es saliku vienoto vadības sistēmu, gribējās kaut ko izmēģināt, lai redzētu, kā tas viss strādā un kādas iespējas dod. Tas tāds emocionāls moments – braucot uz šejieni, es jau ieslēdzu gaismu, lai ienākot ir gaišs. Tas jau tā eleganti, ka ar viedtālruni, piebraucot pie mājas, var ieslēgt gaismu. Rodas uzreiz tā sajūta “jā, strādā!”. Ērti un forši.

dsc00063_900pix

Tas viss ir jāsaprogrammē, lai darbotos, un to es pats arī daru – visu to loģiku, kādā visam jānotiek, programmēju pats. Pašreiz ir moments, kad vienkārši vajag mērķtiecīgi pēc kārtas izlemt, kas tad ir tās prioritātes un kas tiek nākamais programmēts, kādi ir tie uzdevumi, kurus kā nākamos sev uzstādu. Precīzs tas saraksts un plāns man vēl nav, bet ir vīzija, doma, kā to visu šeit gribētu. Pati vadības sistēmas kastīte ir ļoti maza, to ražotājs, starp citu, ir Latvijā. Vienkāršoti izsakoties, vadības iekārta ir dators ar softu elektrības skapī. Šāda veida sistēmu ir ļoti daudz, tās, piemēram, var bāzēt arī uz parasta datora. Svarīgākās ir gala vadības sistēmas, lai interfeisi saprastos.

Es pats sev esmu izvēlējies LogicMachine, jo man svarīgi maksimāli daudz darīt pašam. Šobrīd sistēma darbojas vēl tādā eksperimenta stāvoklī, pārbaudot, kādas iekārtas var pieslēgt, kādus devējus pievienot, kādas ir izejas funkcijas un kā to visu programmēt. Lielā mērā sistēma darbojas tādā galda režīmā, un tad ir praktiski vienalga, ko tur pievieno – lampu, apkuri vai vienalga ko citu. Tā ir loģiskā mašīna, ar kuru pēc tam var vadīt praktiski visu elektroniku mājās. Principā tas ir produkts, kurā pēc tam savs intelekts ir jāieliek, lai tas darbotos. Ir radīta vide ar atvieglotu programmēšanas sistēmu, kur nepieciešamās loģikas var aprakstīt pats pēc savām vajadzībām. Tā nav pati vienkāršākā sistēma, bet katrā ziņā to var iemācīties. Pieejamas arī lietotājiem vienkāršākas versijas, kur pašam nekas nav jāprogrammē, bet jau ir gatavi iestatījumu, no kuriem izvēlēties vajadzīgo.

Loģisko iekārtu priekšrocība ir tas, ka ierīce, piemēram, nav vienkārši temperatūras mērītājs, bet notiek arī analīze, kas ļauj izmantot iegūtos datus dažādu iestatījumu veidošanā. Šīs sistēmas strādā KNX sistēmā, un tas ir viens no standartiem. Lai saprastu, kas ir KNX, ir jāzina, ka tas pa diviem vadiem sūta telegrammas. Visas iekārtas, kas savienotas sistēmā sūta telegrammas savā starpā – “es esmu tas un man stāvoklis ir tāds”. Loģiskā mašīna tad uztver šos signālus un attiecīgi reaģē, nosūtot atbilstošu komandu.

Jau līdz šim esmu paspējis izdarīt ļoti daudz – ir uzstādīti temperatūras un logu devēji, varu pats regulēt apkuri, iekšējā apdare ir veikta, pamatlietas sakārtotas. Tagad varu sākt domāt par nākamajiem soļiem, lai šo vidi padarītu vēl ērtāku un patīkamāku.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s